شنیدن موسیقی و آوازه‌خوانی،‌ ضررهای فراوانی دارد از جمله :

۱- ضعف اعصاب و اختلال حواس و بی‌ارادگی:انواع موسیقی

به ویژه آهنگهای حساس آن، تحریکاتی در اعصاب « سمپاتیک » و « پاراسمپاتیک » بوجود می‌آورد که در نتیجه، تعادل این اعصاب به هم می‌خورد و انسان دچار ضعف اعصاب می‌گردد. ضعف اعصاب نیز، خود امراض دیگری از قبیل اختلال حواس، پریشانی، جنون، ثقل سامعه، نابینایی، سل و غیره … بوجود می‌آورد. به علاوه موسیقی به سبب ایجاد هیجانات روحی و مغزی، گاهی به حمله و خفقان قلبی منجر می‌شود و باعث سکته و مرگ ناگهانی می‌گردد. دکتر ولف آدلر، پرفسور دانشگاه کلمبیا می‌گوید : « بهترین و دلکش‌ترین نواهای موسیقی، شوم‌ترین آثار را روی سلسله اعصاب انسان باقی می‌گذارد. » کشفیات این دکترچنان درامریکا تاثیرکردکه هزاران نفرطرفداراوشدندوموسیقی رابرخودحرام کردندوازمجلس سنای امریکاتقاضای کتبی کردندکه ازهرگونه کنسرت عمومی جلوگیری کند.

دکترالکسیس کارل ،زیست شناس وفیزیولوژیست معروف فرانسه می نویسد:

((کاهش عمومی هوش ونیروی عقل ،ازتاثیر الکل وسرانجام ازبی نظمی درعادت ناشی می گرددوبدون تردید سینماورادیودراین بحران فکری سهیمند.)) واصولاشنیدن موسیقی وکنسرت،دراصاب،یکنوع اثرتخدیری ایجاد می کند،گاهی آنچنان شدید که شنونده رامانندافرادبهت زده می سازد،ولذت فوق العاده یی که افراد ازآن مییرند ازهمین اثر تخدیری است واضح است که اینگونه تخدیر ها،زیانهای فراونی دارد واگرشدت یابد گاهی ممکن است عقل واندیشه رااسیر جذبه ی آهنگهای تند موسیقی کندودیگرنتوانندخوب وبد راازهم تمیزدهند وبی پروادست به حرکات واعمال ناشایسته بزنندودرآن حال نتوانندبه عواقب وخیم آن بیاندیشند.

آمار

جنایاتی که نمودار این حقیقت است،‌ بسیار است،‌ برای نمونه به دو خبر زیر توجه کنید :

۱- یک مجله در سویس، مقاله‌ای تحت عنوان « جنون موسیقی » نوشت که در آن موسیقی را از جهات مختلف محکوم کرد،‌ و آنرا به شدت مورد انتقاد قرار داد. باعث نوشتن این مقاله این بود که جمعیتی درحدود صد و پنجاه هزار نفر، در یکی از میدانهای پاریس، برای شنیدن موسیقی گرد هم آمده بودند، و پس از اجرای یک کنسرت آنان چنان به هیجان آمدند که ویترین‌ها را شکستند و مغازه‌ها را ویران کردند و عده‌ای زخمی و مجروح شدند.

۲- در ایالت لتیل راک جوانی پیانو یاد می‌گرفت، نغمات موسیقی چنان در روح آن جوان هیجان ایجاد کرد که بدون دلیل از جای برخاست و با ۱۹ ضربه چاقو، معلم خود را از پای درآورد. ]روزنامه اطلاعات شماره ۹۶۲۲[ موسیقی حتی در نازندگان آن تأثیرات خطرناکی داشته است، چنانکه عده‌ای از آنان گرفتار امراض روحی و یا دچار سکته شده‌اند. « بتهون » در سی سالگی به کلی کر و از ضعف اعصاب سرانجام دیوانه شد. « باخ » موسیقیدان اتریشی،‌ به اختلال حواس و کوری گرفتار شد.

« موزارت » و « شوپن » دو تن از موسیقیدانان نامی،‌ دچار ضغف قوا و سل شدند.« شوبرت »، « واکتر »، « مندلسن » و « دوکونیسی »، هر چهار نفر به اختلالات عصبی و پریشان‌فکری و کشمکش‌های روحی مبتلا شدند.

« شومان » و « دووراک » ضعف اعصاب شدید گرفتند و سرانجام دیوانه شدند. « فردریک هندل » موسیقیدان آلمانی، « ماریا آلنا » خواننده‌ی ایتالیایی، « موریس راول » نوازنده‌ی فرانسوی، هر سه تن، مبتلا به نابینایی شدند.

موسیقی گذشته از رکود فکری، رفته رفته انسان را در کارها سست و تنبل و بی‌اراده و لاابالی می‌سازد، تا جایی که گاهی کارهای ضروری از انسان فوت می‌شود و سرمایه‌ی جوانی و عمر و نیروی کار و فعالیت و ابتکار خود را به رایگان از دست می‌دهد.

« الکسیس کارل » دانشمند معروف در کتاب « راه و رسم زندگی » چنین می‌نویسد : رادیو و سینما و ورزشهای نامناسب روحیه‌ی فرزندان را فلج می‌کند. تجربه نیز ثابت کرده است اشخاصی که زیاد سرگرم موسیقی هستند، اغلب افرادی بی‌اراده و مسامحه‌کار و در مقام تعقل و تفکر راکد و ضعیفند و پیشرفت چشمگیری در زندگی ندارند.

۲- ضررهای اقتصادی موسیقی :

هزینه‌های سنگینی که امروز خرج موسیقی و مجالس شهوترانی می‌شود ضربه‌های جبران ناپذیری به اقتصاد این مملکت می‌زند، و نیز در اثر استقبال مردم از نوازندگان و هنرپیشگان، جوانان ما به فکر کارهای اساسی نمی‌افتند، و نوعاً به داشتن کارهایی از قبیل هنرپیشگی اکتفا میکنند.

شما می‌دانید که مخارج یک دانس، یا یک ساعت آوازه‌خوانی،‌در برخی از عروسی‌ها بیش از حقوق ماهیانه یک استاد دانشگاه است! ایا این پولها که بی هیچ لزومی خرج خواننده‌ها و هنرپیشه‌ها، وبرپاکردن مجالس موسیقی، یا صرف خرید آلات موسیقی می‌شود، به اقتصاد ما لطمه نمی‌زند؟ حداقل هر کدام از این مجامع ده‌ها هزار تومان خرج برمی‌دارد؛ آیا این ولخرجی‌های بیهوده به آتش فقر عمومی دامن نمی‌زند؟ گذشته از فقر اجتماعی، عادت به موسیقی در بسیاری از افراد، فقر فردی را هم به ارمغان می‌آورد، زیرا یک جوان محصل یا کارگر کاسب که به موسیقی عادت کرده است، علاوه بر اینکه از پیشرفت‌های علمی و کسبی باز می‌ماند، اصولاً شخصیت خود را در همین آلودگی‌ها جستجو می‌کند، و در نتیجه گرفتار فقر و بدبختی می‌شود .

 


طبقه بندي: پایگاه اینترنتی خورشید آل یاسین  
برچسب ها: , , ,

 
خورشید آل یاسین
۲۵ بهمن ۱۳۸۹

۱۲ نظر به مضرات موسیقی

 1. مولا علی امیر می‌گه:

  خیلی عالیه ممنونم خدا قوت

 2. محمدرضا می‌گه:

  باسلام.امیدوارم روزبه روزخداوندبرمعرفت وبصیرتمان بیفزاید.التماس دعا

 3. ناشناس می‌گه:

  باسلام وعرض خسته نباشی خدمت خورشیدال یاسین.مطالب فوق العاده جالب وعلمی بود.امیدوارم روزبه روزبرمعرفت وبصیرت ماافزوده شود.التماس دعا

 4. میثم می‌گه:

  سلام
  نظراتون جالبه,ولی اینکه بخواید کار اشتباهی که میکنیدو توجیه کنید که وجدان و فکرتون راحت باشه با هر استدلالی درست نیست. احادیثی رو که مقابل حرف روانشناس جماعت اوردیدو حرف روانشناس ودر اخر درست تر دونستید خدمتتون عارض بشم که علم صد باب داره که امام علی(ع) همه را داراست
  یک باب از علم رو هم فقط نزد امام علی بود که با رفتنشون اون یه بابم باخودشون بردن وبه کسی اموزش هم ندادن
  میمونه نود و نه بابش حالا حرف کسی که دریای علمه, درسته یا حرف کسی که علمش نصف یه باب از علم کل جهان هستیم نمیشه
  برا خودتون دینو تراش ندید
  برید هرچی که هست و تبعیت کنید که کاملترین دینه
  برای سلامتی امام زمان و رهبرمون اسید علی اقا دعاکنید
  یاعلی

 5. jojo می‌گه:

  با سلام
  فقط خواستم ازتون تشکر کنم که این مطالب علمی رو برا امثال بنده قرار میدید تا بیشتر به داشتن این دین کاملمون افتخار کنیم که هزار و چهار صد سال پیش این حرفا رو در قالب حرام بودن برا ما تعیین کرده.
  دعای امام زمام زمان(عج)پشت و پناهتون.

 6. ناشناس می‌گه:

  من یه دانش آموز ساده توی دبیرستان تیزهوشان هستم خواستم به آقا علیرضا بگم فلسفه ی اینکه گفتنبا پای چپ برید دستشویی اینه که اگه در حال مرگ بودین توی دستشویی نیفتین البته این فقط یکی از دلایلشه

 7. سیده سارا می‌گه:

  سلام.من دختر خیلی محجبه ای هستم وخیلی خیلی سعی می کنم قوانین اسلام رو خوب اجرا کنم تاجایی که هروقت کتاب حلیه المتقین علامه مجلسی رو.آداب واخلاق اسلامی.رو انجام میدم با تمسخر و اذیت والدین و خواهرامو دامادهامونو دختردایی هامو هم اتاقیهای دانشگام و…روبه رو میشم و بعضی وقتا باخشم اونا مانع میشم.ولی هرکار میکنم نمیتونم این موسیقی رو که خیلی خیلی جذاب وشادی بخشه رو از زندگیم جدا کنم.آخه مثلا واسه آدمی مثه من که یه مدت افسرده بوده و مرز خودکشی بوده چطور میشه موسیقی شادگوش نده؟چطور میشه به احادیث ائمه گوش بده که فرمودن:خنده بلندنکنید که این نوع خندیدن ازشیطانست؟چطور آدمی مثه من که قبلا افسرده بوده و روانشاس بهش تجویز موسیقی شادگوش دادن ورقصیدن داده بتونه به احادیثی عمل کنه که میگن نرقصیدچراکه وقتی قابیل هابیل را کشت ازخوشحالی رقصید؟چطووووووووور؟من هم دعاخوندن بالهجه فصیح عربی بلدم هم قرآن خوندن ولی این دو بهم آرامش میدن وهیچ کدومشون به من شادی ندادن.الآن که دارم این مطلبو مینویسم موسیقی گوش میدم.پیش خودم گفتم بیا تو اینترنت جستجو کنم ومضرات موسیقیو بدونم.ولی متاسفانه مطالب تکراری گذشته که منوقانع نکرده بودن.راستی اینم نگفتم که۳ماه پیش سرکلاس اندیشه اسلامی کنفرانس موسیقی رو واسه دانشجوها ارائه دادم و نتیجه گرفتم که تشخیص موسیقی حرام بستگی به حالت تغیر روحیات خود فرد دارد که اگر به گناه نیفتاد یا حس شهوت به او دست نداد یا آن موسیقی مناسب مجالس عیش ونوش نیست پس بنابراین آن نوع موسیقی با این شرایط حرام نیست پس بنابراین تازمانیکه عقلی_مثه اثبات خداطبق عقل ومنطق_برایم اثبات نشودکه موسیقی حرام است آن موقع من موسیقی گوش نمی دهم.راستی اینم نگفتم که چن ماهی بود که تیریپه آدم خوبه ها رو درآووردم وبه اصطلاح جهادبانفس کردمو موسیقی گوش نمیدادم حتی موسیقی های شاد فلش مموری ماشینمونو حذف کردمو جاش سخنرانی مذهبی و مولودی گذاشتم ولی با فحشهای مادرم وخواهرمو دادوفریادوعصبانیت پدرم مواجه شدم.علی.ع.یارتان.

  • خورشید آل یاسین می‌گه:

   سلام بر شما

   ۱. آهنگ به طور کلی ایراد نداره و برای انسان ها ضرری نداره مگر آهنگ هایی که عرض کردید که مخصوص مجالسی است که مورد پسند خدا نیست و موجب از خود بی خود شدن و … شود.
   ۲. گوش دادن آهنگ که گفتید ایراد دارد ولی شنیدن آن ایراد ندارد شاید بپرسید یعنی چی چه فرقی می کند یعنی این که گاهی شما با دل و جان به آهنگی مخرب گوش می دهید ولی گاهی اوقات سوار ماشینی شدید و صاحب ماشین آهنگ مخرب گذاشته که شما تمایل ندارید گوش کنید و در صورت امکان امر به معروف و نهی از منکر هم می کنید ولی حاصلی نمی یابید و سر خود را با کار دیگر گرم کنید و این مانعی ندارد که به این عمل شنیدن می گویند .
   ۳.اما در مورد گوش دادن مداحی و مولودی و .. ما نباید چیزی را به کسی تحمیل کنیم چون این کارها باعث لج و لجبازی میشه بهتر بود این صوت ها را با گوشی خودتون گوش میدادید یا با هدفن البته .که باعث نشه بهتون حرف بزنن
   ۴. کتاب حلیه المتقین کتاب فوق العاده خوبیه ولی خیلی سنگینه کتابی هست که برای روحانیون توسطح بالا تدریس میشه (داخل پرانتز بگم من هم با تمام ادعا هنوز این کتاب را نخوانده ام ) فقط لازم است واجبات را انجام داده و محرمات را ترک کنید به همین راحتی و مستحبات کم کم شروع کرد به انجام دادن.
   اگر این کارها را رعایت کنید خواهید دید که همه چیز بهتر می شه ، در مورد تمسخر هم بگویم که چی بهتر از این که آدم واسه خدا مورد تمسخر قرار بگیره تمسخر که سهله آدم سیلی هم بخوره شیرینه
   و در آخر هم همه چیز را از خدا بخواهید و با او مانوس شوید که بهترین چیز در این لحظات است
   الا بذکر الله تطمئن القلوب
   همانا ذکر خدا بر قلب ها آرامش می بخشد
   یا علی

  • ناشناس می‌گه:

   یکی از ضرر های موسیقی تاثیرات پنهانش روی ظمیر ناخوداگاه هر فرده در حقیقت وقتی کسی به افکار شما دسترسی نداره ونمیتونه به طور مستقیم از شما بخواد که عمل ناشایستی رو انجام بدین میتونه با قرار دادن خواستش در قالب موسیقی (البته نه هر نوع موسیقیی)شما رو از طریق چیزی که دوستش دارید یعنی موسیقی به اون کار عادت میده تا کم کم خودتون بخواین اون کاری که میدونین غلطه رو انجام بدین(دانش آموز ساده در تیزهوشان)

   • خورشید آل یاسین می‌گه:

    سلام بر شما آینده سازان ایرانی
    امیدوارم موفق و موید باشید و در تمام مراحل زندگیتان پیروز و سربلند و پر افتخار برای این مرز و بوم گام بردارید .
    با تشکر از پیام های ارزنده شما
    یا علی

 8. alireza می‌گه:

  salam vaghan shooma khegalat nemikeshid..ke hanuz donbale in mozakhferat hastid.ke ba paye chap berim dastshooy ya ba pa rast..baba berid keshvarhaye dg bebinid be koga ke nersidan..ma gereftim haram haram…

  • خورشید آل یاسین می‌گه:

   سلام بر شما
   اولا ما بنده خداییم و اجرای قوانین خدا بر ما واجب است
   ثانیا این یک بحث علمی است و برای سلامتی خود شما نوشته است که از طرفی کامل بودن و همه جانبه بودن اسلام را به رخ می کشد
   ثالثا من فکر کنم انقلاب ۳۲ ساله ما نسبت به سنش و متوسط پیشرفت جهانی که یازده برابر آن است فوق العاده در حال پیشرفت است البته درست است کمبود هایی موجود است ولی باید تمامی جوانب را در نظر گرفت .
   والسلام علیکم …

» ارسال دیدگاه

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به گروه فرهنگي خورشید آل یاسین می باشد و استفاده از مقالات با ذکر منبع بلامانع است .