شنيدن موسيقي و آوازه‌خواني،‌ ضررهاي فراواني دارد از جمله :

 مضرات موسیقی

۱- ضعف اعصاب و اختلال حواس و بي‌ارادگي:انواع موسيقي

به ويژه آهنگهاي حساس آن، تحريکاتي در اعصاب « سمپاتيک » و « پاراسمپاتيک » بوجود مي‌آورد که در نتيجه، تعادل اين اعصاب به هم مي‌خورد و انسان دچار ضعف اعصاب مي‌گردد. ضعف اعصاب نيز، خود امراض ديگري از قبيل اختلال حواس، پريشاني، جنون، ثقل سامعه، نابينايي، سل و غيره … بوجود مي‌آورد. به علاوه موسيقي به سبب ايجاد هيجانات روحي و مغزي، گاهي به حمله و خفقان قلبي منجر مي‌شود و باعث سکته و مرگ ناگهاني مي‌گردد. دکتر ولف آدلر، پرفسور دانشگاه کلمبيا مي‌گويد : « بهترين و دلکش‌ترين نواهاي موسيقي، شوم‌ترين آثار را روي سلسله اعصاب انسان باقي مي‌گذارد. » کشفيات اين دکترچنان درامريکا تاثيرکردکه هزاران نفرطرفداراوشدندوموسيقي رابرخودحرام کردندوازمجلس سناي امريکاتقاضاي کتبي کردندکه ازهرگونه کنسرت عمومي جلوگيري کند.

دکترالکسيس کارل ،زيست شناس وفيزيولوژيست معروف فرانسه مي نويسد:

((کاهش عمومي هوش ونيروي عقل ،ازتاثير الکل وسرانجام ازبي نظمي درعادت ناشي مي گرددوبدون ترديد سينماوراديودراين بحران فکري سهيمند.)) واصولاشنيدن موسيقي وکنسرت،دراصاب،يکنوع اثرتخديري ايجاد مي کند،گاهي آنچنان شديد که شنونده رامانندافرادبهت زده مي سازد،ولذت فوق العاده يي که افراد ازآن مييرند ازهمين اثر تخديري است واضح است که اينگونه تخدير ها،زيانهاي فراوني دارد واگرشدت يابد گاهي ممکن است عقل وانديشه رااسير جذبه ي آهنگهاي تند موسيقي کندوديگرنتوانندخوب وبد راازهم تميزدهند وبي پروادست به حرکات واعمال ناشايسته بزنندودرآن حال نتوانندبه عواقب وخيم آن بيانديشند.

آمار

جناياتي که نمودار اين حقيقت است،‌ بسيار است،‌ براي نمونه به دو خبر زير توجه کنيد :

1- يک مجله در سويس، مقاله‌اي تحت عنوان « جنون موسيقي » نوشت که در آن موسيقي را از جهات مختلف محکوم کرد،‌ و آنرا به شدت مورد انتقاد قرار داد. باعث نوشتن اين مقاله اين بود که جمعيتي درحدود صد و پنجاه هزار نفر، در يکي از ميدانهاي پاريس، براي شنيدن موسيقي گرد هم آمده بودند، و پس از اجراي يک کنسرت آنان چنان به هيجان آمدند که ويترين‌ها را شکستند و مغازه‌ها را ويران کردند و عده‌اي زخمي و مجروح شدند.

2- در ايالت لتيل راک جواني پيانو ياد مي‌گرفت، نغمات موسيقي چنان در روح آن جوان هيجان ايجاد کرد که بدون دليل از جاي برخاست و با 19 ضربه چاقو، معلم خود را از پاي درآورد. ]روزنامه اطلاعات شماره 9622[ موسيقي حتي در نازندگان آن تأثيرات خطرناکي داشته است، چنانکه عده‌اي از آنان گرفتار امراض روحي و يا دچار سکته شده‌اند. « بتهون » در سي سالگي به کلي کر و از ضعف اعصاب سرانجام ديوانه شد. « باخ » موسيقيدان اتريشي،‌ به اختلال حواس و کوري گرفتار شد.

« موزارت » و « شوپن » دو تن از موسيقيدانان نامي،‌ دچار ضغف قوا و سل شدند.« شوبرت »، « واکتر »، « مندلسن » و « دوکونيسي »، هر چهار نفر به اختلالات عصبي و پريشان‌فکري و کشمکش‌هاي روحي مبتلا شدند.

« شومان » و « دووراك » ضعف اعصاب شديد گرفتند و سرانجام ديوانه شدند. « فردريك هندل » موسيقيدان آلماني، « ماريا آلنا » خواننده‌ي ايتاليايي، « موريس راول » نوازنده‌ي فرانسوي، هر سه تن، مبتلا به نابينايي شدند.

موسيقي گذشته از ركود فكري، رفته رفته انسان را در كارها سست و تنبل و بي‌اراده و لاابالي مي‌سازد، تا جايي كه گاهي كارهاي ضروري از انسان فوت مي‌شود و سرمايه‌ي جواني و عمر و نيروي كار و فعاليت و ابتكار خود را به رايگان از دست مي‌دهد.

« الكسيس كارل » دانشمند معروف در كتاب « راه و رسم زندگي » چنين مي‌نويسد : راديو و سينما و ورزشهاي نامناسب روحيه‌ي فرزندان را فلج مي‌کند. تجربه نيز ثابت کرده است اشخاصي که زياد سرگرم موسيقي هستند، اغلب افرادي بي‌اراده و مسامحه‌کار و در مقام تعقل و تفکر راکد و ضعيفند و پيشرفت چشمگيري در زندگي ندارند.

۲- ضررهاي اقتصادي موسيقي :

هزينه‌هاي سنگيني که امروز خرج موسيقي و مجالس شهوتراني مي‌شود ضربه‌هاي جبران ناپذيري به اقتصاد اين مملکت مي‌زند، و نيز در اثر استقبال مردم از نوازندگان و هنرپيشگان، جوانان ما به فکر کارهاي اساسي نمي‌افتند، و نوعاً به داشتن کارهايي از قبيل هنرپيشگي اکتفا ميکنند.

شما مي‌دانيد که مخارج يک دانس، يا يک ساعت آوازه‌خواني،‌در برخي از عروسي‌ها بيش از حقوق ماهيانه يک استاد دانشگاه است! ايا اين پولها که بي هيچ لزومي خرج خواننده‌ها و هنرپيشه‌ها، وبرپاکردن مجالس موسيقي، يا صرف خريد آلات موسيقي مي‌شود، به اقتصاد ما لطمه نمي‌زند؟ حداقل هر کدام از اين مجامع ده‌ها هزار تومان خرج برمي‌دارد؛ آيا اين ولخرجي‌هاي بيهوده به آتش فقر عمومي دامن نمي‌زند؟ گذشته از فقر اجتماعي، عادت به موسيقي در بسياري از افراد، فقر فردي را هم به ارمغان مي‌آورد، زيرا يک جوان محصل يا کارگر کاسب که به موسيقي عادت کرده است، علاوه بر اينکه از پيشرفت‌هاي علمي و کسبي باز مي‌ماند، اصولاً شخصيت خود را در همين آلودگي‌ها جستجو مي‌کند، و در نتيجه گرفتار فقر و بدبختي مي‌شود .

 


طبقه بندي: پایگاه اینترنتی خورشید آل یاسین  
برچسب ها: , , ,

 
خورشید آل یاسین
14 فوریه 2011

11 نظر به مضرات موسیقی

 1. محمدرضا می‌گه:

  باسلام.امیدوارم روزبه روزخداوندبرمعرفت وبصیرتمان بیفزاید.التماس دعا

 2. ناشناس می‌گه:

  باسلام وعرض خسته نباشی خدمت خورشیدال یاسین.مطالب فوق العاده جالب وعلمی بود.امیدوارم روزبه روزبرمعرفت وبصیرت ماافزوده شود.التماس دعا

 3. میثم می‌گه:

  سلام
  نظراتون جالبه,ولی اینکه بخواید کار اشتباهی که میکنیدو توجیه کنید که وجدان و فکرتون راحت باشه با هر استدلالی درست نیست. احادیثی رو که مقابل حرف روانشناس جماعت اوردیدو حرف روانشناس ودر اخر درست تر دونستید خدمتتون عارض بشم که علم صد باب داره که امام علی(ع) همه را داراست
  یک باب از علم رو هم فقط نزد امام علی بود که با رفتنشون اون یه بابم باخودشون بردن وبه کسی اموزش هم ندادن
  میمونه نود و نه بابش حالا حرف کسی که دریای علمه, درسته یا حرف کسی که علمش نصف یه باب از علم کل جهان هستیم نمیشه
  برا خودتون دینو تراش ندید
  برید هرچی که هست و تبعیت کنید که کاملترین دینه
  برای سلامتی امام زمان و رهبرمون اسید علی اقا دعاکنید
  یاعلی

 4. jojo می‌گه:

  با سلام
  فقط خواستم ازتون تشکر کنم که این مطالب علمی رو برا امثال بنده قرار میدید تا بیشتر به داشتن این دین کاملمون افتخار کنیم که هزار و چهار صد سال پیش این حرفا رو در قالب حرام بودن برا ما تعیین کرده.
  دعای امام زمام زمان(عج)پشت و پناهتون.

 5. ناشناس می‌گه:

  من یه دانش آموز ساده توی دبیرستان تیزهوشان هستم خواستم به آقا علیرضا بگم فلسفه ی اینکه گفتنبا پای چپ برید دستشویی اینه که اگه در حال مرگ بودین توی دستشویی نیفتین البته این فقط یکی از دلایلشه

 6. سیده سارا می‌گه:

  سلام.من دختر خیلی محجبه ای هستم وخیلی خیلی سعی می کنم قوانین اسلام رو خوب اجرا کنم تاجایی که هروقت کتاب حلیه المتقین علامه مجلسی رو.آداب واخلاق اسلامی.رو انجام میدم با تمسخر و اذیت والدین و خواهرامو دامادهامونو دختردایی هامو هم اتاقیهای دانشگام و…روبه رو میشم و بعضی وقتا باخشم اونا مانع میشم.ولی هرکار میکنم نمیتونم این موسیقی رو که خیلی خیلی جذاب وشادی بخشه رو از زندگیم جدا کنم.آخه مثلا واسه آدمی مثه من که یه مدت افسرده بوده و مرز خودکشی بوده چطور میشه موسیقی شادگوش نده؟چطور میشه به احادیث ائمه گوش بده که فرمودن:خنده بلندنکنید که این نوع خندیدن ازشیطانست؟چطور آدمی مثه من که قبلا افسرده بوده و روانشاس بهش تجویز موسیقی شادگوش دادن ورقصیدن داده بتونه به احادیثی عمل کنه که میگن نرقصیدچراکه وقتی قابیل هابیل را کشت ازخوشحالی رقصید؟چطووووووووور؟من هم دعاخوندن بالهجه فصیح عربی بلدم هم قرآن خوندن ولی این دو بهم آرامش میدن وهیچ کدومشون به من شادی ندادن.الآن که دارم این مطلبو مینویسم موسیقی گوش میدم.پیش خودم گفتم بیا تو اینترنت جستجو کنم ومضرات موسیقیو بدونم.ولی متاسفانه مطالب تکراری گذشته که منوقانع نکرده بودن.راستی اینم نگفتم که3ماه پیش سرکلاس اندیشه اسلامی کنفرانس موسیقی رو واسه دانشجوها ارائه دادم و نتیجه گرفتم که تشخیص موسیقی حرام بستگی به حالت تغیر روحیات خود فرد دارد که اگر به گناه نیفتاد یا حس شهوت به او دست نداد یا آن موسیقی مناسب مجالس عیش ونوش نیست پس بنابراین آن نوع موسیقی با این شرایط حرام نیست پس بنابراین تازمانیکه عقلی_مثه اثبات خداطبق عقل ومنطق_برایم اثبات نشودکه موسیقی حرام است آن موقع من موسیقی گوش نمی دهم.راستی اینم نگفتم که چن ماهی بود که تیریپه آدم خوبه ها رو درآووردم وبه اصطلاح جهادبانفس کردمو موسیقی گوش نمیدادم حتی موسیقی های شاد فلش مموری ماشینمونو حذف کردمو جاش سخنرانی مذهبی و مولودی گذاشتم ولی با فحشهای مادرم وخواهرمو دادوفریادوعصبانیت پدرم مواجه شدم.علی.ع.یارتان.

  • خورشید آل یاسین می‌گه:

   سلام بر شما

   ۱. آهنگ به طور کلی ایراد نداره و برای انسان ها ضرری نداره مگر آهنگ هایی که عرض کردید که مخصوص مجالسی است که مورد پسند خدا نیست و موجب از خود بی خود شدن و … شود.
   ۲. گوش دادن آهنگ که گفتید ایراد دارد ولی شنیدن آن ایراد ندارد شاید بپرسید یعنی چی چه فرقی می کند یعنی این که گاهی شما با دل و جان به آهنگی مخرب گوش می دهید ولی گاهی اوقات سوار ماشینی شدید و صاحب ماشین آهنگ مخرب گذاشته که شما تمایل ندارید گوش کنید و در صورت امکان امر به معروف و نهی از منکر هم می کنید ولی حاصلی نمی یابید و سر خود را با کار دیگر گرم کنید و این مانعی ندارد که به این عمل شنیدن می گویند .
   ۳.اما در مورد گوش دادن مداحی و مولودی و .. ما نباید چیزی را به کسی تحمیل کنیم چون این کارها باعث لج و لجبازی میشه بهتر بود این صوت ها را با گوشی خودتون گوش میدادید یا با هدفن البته .که باعث نشه بهتون حرف بزنن
   ۴. کتاب حلیه المتقین کتاب فوق العاده خوبیه ولی خیلی سنگینه کتابی هست که برای روحانیون توسطح بالا تدریس میشه (داخل پرانتز بگم من هم با تمام ادعا هنوز این کتاب را نخوانده ام ) فقط لازم است واجبات را انجام داده و محرمات را ترک کنید به همین راحتی و مستحبات کم کم شروع کرد به انجام دادن.
   اگر این کارها را رعایت کنید خواهید دید که همه چیز بهتر می شه ، در مورد تمسخر هم بگویم که چی بهتر از این که آدم واسه خدا مورد تمسخر قرار بگیره تمسخر که سهله آدم سیلی هم بخوره شیرینه
   و در آخر هم همه چیز را از خدا بخواهید و با او مانوس شوید که بهترین چیز در این لحظات است
   الا بذکر الله تطمئن القلوب
   همانا ذکر خدا بر قلب ها آرامش می بخشد
   یا علی

  • ناشناس می‌گه:

   یکی از ضرر های موسیقی تاثیرات پنهانش روی ظمیر ناخوداگاه هر فرده در حقیقت وقتی کسی به افکار شما دسترسی نداره ونمیتونه به طور مستقیم از شما بخواد که عمل ناشایستی رو انجام بدین میتونه با قرار دادن خواستش در قالب موسیقی (البته نه هر نوع موسیقیی)شما رو از طریق چیزی که دوستش دارید یعنی موسیقی به اون کار عادت میده تا کم کم خودتون بخواین اون کاری که میدونین غلطه رو انجام بدین(دانش آموز ساده در تیزهوشان)

   • خورشید آل یاسین می‌گه:

    سلام بر شما آینده سازان ایرانی
    امیدوارم موفق و موید باشید و در تمام مراحل زندگیتان پیروز و سربلند و پر افتخار برای این مرز و بوم گام بردارید .
    با تشکر از پیام های ارزنده شما
    یا علی

 7. alireza می‌گه:

  salam vaghan shooma khegalat nemikeshid..ke hanuz donbale in mozakhferat hastid.ke ba paye chap berim dastshooy ya ba pa rast..baba berid keshvarhaye dg bebinid be koga ke nersidan..ma gereftim haram haram…

  • خورشید آل یاسین می‌گه:

   سلام بر شما
   اولا ما بنده خداییم و اجرای قوانین خدا بر ما واجب است
   ثانیا این یک بحث علمی است و برای سلامتی خود شما نوشته است که از طرفی کامل بودن و همه جانبه بودن اسلام را به رخ می کشد
   ثالثا من فکر کنم انقلاب 32 ساله ما نسبت به سنش و متوسط پیشرفت جهانی که یازده برابر آن است فوق العاده در حال پیشرفت است البته درست است کمبود هایی موجود است ولی باید تمامی جوانب را در نظر گرفت .
   والسلام علیکم …

» ارسال دیدگاه

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به گروه فرهنگي خورشید آل یاسین می باشد و استفاده از مقالات با ذکر منبع بلامانع است .