شهید ستاری در میدانهای جنگ، بارها تا مرز شهادت پیش رفت و پیوسته در طلب شهادت بود. او شب و روز نمی شناخت و تمامی لحظات زندگی خود را وقف خدمت به اسلام و نظام اسلامی کرده بود.

مقام معظم رهبری

پیشقدم

سرلشکر خلبان شهید منصور ستاری

سرلشکر خلبان شهید منصور ستاری در سال ۱۳۲۷ در روستای ولی آباد ورامین دیده به جهان گشود. پدرش، مرحوم «حاج حسن» شاعری فاضل بود که دیوانی از او به نام «ماتمکده عشاق» به یادگار مانده است.

منصور ستاری دوران ابتدایی را در مدرسه ولی آباد ورامین و دوران متوسطه را در قریه «پوئینَک» باقر آباد به پایان رساند. وی در طول دوران تحصیل، همواره یکی از شاگردان ممتاز کلاس به شمار می رفت.

شهید بزرگوار پس از اخذ دیپلم متوسطه، در سال ۱۳۴۶ وارد دانشکده افسری شد و پس از پایان دوره ی دانشکده، به درجه ی ستوان دومی نایل آمد. در سال ۱۳۵۰ جهت طی دوره ی علمی کنترل رادار به کشور آمریکا اعزام شد و پس از گذراندن دوره ی یکساله، در سال ۱۳۵۱ به ایران بازگشت و به عنوان افسر کنترل شکاری نیروی هوایی مشغول به کار شد.

شهید ستاری در سال ۱۳۵۴ در کنکور سراسری شرکت کرد و در رشته ی برق و الکترونیک پذیرفته شد. تعدادی از واحدهای دانشگاهی را گذرانده بود که با پیروزی انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی، تحصیل را کنار گذاشت و همدوش دیگر آحاد مردم به پاسداری از دستاوردهای انقلاب پرداخت.

وی افسری مؤمن، متعهد، شجاع، آگاه، تیزهوش و کاردان بود. طرح ها و ابتکارهای زیادی در تجهیز سیستم های راداری –  پدافندی به اجرا گذاشت که در طول جنگ تحمیلی توان نیروی هوایی را در سرنگونی هواپیماهای متجاوز دشمن دوچندان نمود.

تیمسار ستاری به علت فعالیتهای بیش از حدی که در اجرای طرح های جنگی از خود نشان داد، در سال ۱۳۶۲ به سِمَت معاون عملیات فرماندهی پدافند نیروی هوایی منصوب شد. طرح ها و برنامه هایی که شهید ستاری ارائه می داد، بسیار منطقی، عملی، کاربردی و مؤثر بود. از این رو در سال ۱۳۶۴ به عنوان معاونت طرح و برنامه نیروی هوایی برگزیده شد و به علت لیاقت و کاردانی و شایستگی که از خود نشان داد، در بهمن ماه ۱۳۶۵ با درجه ی سرهنگی به سِمَت فرماندهی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و تا هنگام شهادت، عهده دار این مسئولیت بود. شهید سرلشکر، منصور ستاری در طی مدتی که زمام امور نیروی هوایی را به عهده داشت، با اجرای دهها طرح و برنامه های کوتاه و بلند مدت، منشأ خدمات ارزشمندی در نیروی هوایی بود.

سرانجام در تاریخ ۱۵/۱۰/۱۳۷۳ پس از انجام مأموریت در اصفهان، در حالی که با هواپیما به مقصد تهران باز می گشت، هواپیما دچار سانحه شد و سقوط کرد. وی هنگام شهادت ۴۶ سال داشت و از ایشان سه دختر و یک پسر به یادگار مانده است.

 

گزیده ای از سخنرانی سرلشکر خلبان شهید منصور ستاری

« … ما تا کنون نتوانسته ایم ذره ای از شجاعت و شهامت و جان دادن و حرکتهایی را که نیروی هوایی در طول جنگ داشت، نشان بدهیم. لذا احساس می کنیم که باید خودمان پیشقدم بشویم و قدمی برداریم …

به یاد بیاوریم آن روزهایی را که خلبانان، دسته دسته با هواپیماهای شکاری برای سرکوبی دشمن متجاوز به مأموریت می رفتند و می دانستند که عده ای از آنها برنمی گردند. امروز از آن لحظه که از هم خداحافظی می کردند، می توان کتابها نوشت. آنها می دانستند که می روند، ولی برنمی گردند. باید رفت و جان و خون داد و حفظ کرد … »

برگرفته از کتاب پاکباز عرصه عشق

 


طبقه بندي: زندگینامه جان بر کفان, پایگاه اینترنتی خورشید آل یاسین  
برچسب ها: , , , , , , , , ,

 
خورشید آل یاسین
۲۶ تیر ۱۳۹۰

۶ نظر به سرلشکر خلبان شهید منصور ستاری

 1. سجاد قربانی می‌گه:

  روحش شاد و یادش گرامی باد.شادی روحش سه صلوات

 2. علی اصغر نصر آبادی می‌گه:

  بنام خدا و با سلام این همکار من در نیروی هوایی افسر کنترل رادار وپرواز بود و در تخصص پدافند خدمت میکرد و خلبان نبود و لطف کنید تصحیح کنید. با احترام برایتان:
  سرهنگ بازنشسته هوایی:علی اصغر نصرآبادی

 3. خلبان آینده می‌گه:

  سلام چند وقت پیش فایل صوتی صحبت شهید ستاری روهنگام سقوط شنیدم واقعا چیز عجیبی بود اگه امکان داره لینکش رو بزاری چون واقعا متحول کننده است هیچ سایتی هم این مطلب رو نداشت خواهشا ممنون میشم

 4. دانیال می‌گه:

  شهید ستاری را می توان در یک جمله وصف کرد و بس : مردی که هیچ قلمی و هیچ کسی در هیچ جایی و در هیچ زمانی نمی توانند او را توصیف کنند.

 5. ساره می‌گه:

  کاش برا شهید اوینی رو هم بذارید

  خدایشان بیامرزد که میامرزد به برکت ابروی انها ما را نیز بیامرزد

» ارسال دیدگاه

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به گروه فرهنگي خورشید آل یاسین می باشد و استفاده از مقالات با ذکر منبع بلامانع است .